20 YILLIK YOLDAŞI AZERBAYCAN BAYRAĞI’NI DEÜ’YE ARMAĞAN ETTİ

712

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 7. Emrah Özbay Uluslararası Buz ve Kaya Tırmanışı Çalıştayı için İzmir’e gelen Azerbaycanlı dağcılar ile birlikte Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ni ziyaret etti. Hotar, Azerbaycanlı dağcılar İsrafil Ashurlı ve Rinat Rahimkhanov’a Türk Bayrağı hediye etti. Kar Leoparı adıyla anılan İsrafil Ashurlı ise 20 yıl boyunca tırmanışlarda yanından ayırmadığı Azerbaycan Bayrağını, müzeye armağan etti.  

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin düzenlediği 7. Emrah Özbay Uluslararası Buz ve Kaya Tırmanışı Çalıştayı’na katılmak üzere İzmir’e gelen Azerbaycan Dağcılık Federasyonu eski Başkanı İsrafil Ashurlı ve Azerbaycanlı Dağcı Rinat Rahimkhanov, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ile birlikte Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ni ziyaret etti. Dünya Dağcılık Federasyonu (UIAA) Gençlik Komisyonu Başkanlığı ve Dünya Dağcılık Federasyonu Buz Tırmanış Komisyonu Baş Hakemliği görevlerini yürüten, Everest(8886 m) Lhotse(8513 m) Kangcenchunga(8586 m) Manaslu(8156 m) dağlarına tırmanan, Kuzey ve Güney Kutubunu geçen ve bu nedenle Kar Leoparı adıyla anılan İsrafil Ashurlı, müzeden çok etkilendiğini söyledi. Ashurlı müzeyi gezerken bol bol fotoğraf çekti, Türk devletlerinin bayraklarına verilen değerden ötürü memnuniyetini dile getirdi.

Ashurlı ve Rahimkhanov’a müzeyi gezdiren Rektör Hotar, “Bu bina 130 yıllık bir bina. Benim öğrencilik yıllarımda Dekanlık olan bu bina sonra sosyal tesis olarak kullanıldı. Bir süre boş kalan binayı restore ederek müze yaptık. Türkiye’nin ilk Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ni bu binamızda hizmete almak bize nasip oldu” diye konuştu.

70 YILLIK TÜRK BAYRAĞI

Türk Bayraklarının şanlı tarihinin anlatıldığı müzede yapılan gezinin ardından Rektör Prof. Dr Nükhet Hotar, Azerbaycanlı dağcılara 1950 yılından kalan el yapımı yün Türk Bayağı hediye etti. Hotar, “Türk milleti olarak gözünü kırpmadan uğrunda can verdiğimiz mukaddes Türk Bayrağımızı değerli sporcularımıza takdim ediyoruz. Kardeş ülke Azerbaycan’a bizden bir anı olsun” ifadelerini kullandı.

20 YIL YANINDAN AYIRMADI

Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’nde yaptıkları geziden çok etkilendiklerini belirten İsrafil Ashurlı, müzeye bir katkıda bulunmak istediklerini belirtti. Rahimkhanov, “20 yıl önce aldığım 2 Azerbaycan Bayrağı ile çok sayıda tırmanış yaptım. Bu bayraklar benim en yakım dostum oldu; benimle her yere geldiler ve yanımda onlardan başka hiçbir şeyim yoktu. Birini Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi’ne armağan ettim, diğerini de ben evimde hatıra olarak saklıyordum. Bu bayrağın burada olması gerektiğini düşündüğüm için Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ne hediye etmek istiyorum” dedi.

İlgili Yazılar