ÇALMADIK KAPI BIRAKMADI, ŞİFAYI DEÜ’DE BULDU

1.055

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibi, ileri rahim ağzı kanserine yakalanan ve tedavi için çalmadık kapı bırakmayan Kadriye Çağırdan’a yaptığı ameliyatla, kanseri hapsetti, yayılmasını engelledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibi, ileri evre rahim ağzı kanserine yakalanan Kadriye Çağırdan’ı (44), DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde ilk kez yapılan ‘ekstra peritoneal lenfadenektomi’ yöntemiyle sağlığına kavuşturdu.

İzmir’de yaşayan 44 yaşındaki Kadriye Çağırdan geçtiğimiz aylarda rahim ağzı kanserine yakalandığını öğrendi. Acil ameliyat olması gereken hasta, daha önce başvurduğu hastanelerden sonuç alamayınca, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ne başvurdu. Hastanede tetkikleri yapılan Çağırdan’ın acil ameliyata alınmasına karar verildi. Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibi tarafından acilen ameliyata alınan hasta, karın zarını açmadan yapılan ekstra peritoneal lenfadenektomi yöntemi ile yeniden sağlığına kavuştu. Doç. Dr. Sefa Kurt, hastanın karın zarını açmadan yaptıkları ameliyatla kanseri belirli bir bölgeye hapsettiklerini ve vücuda yayılabileceği bütün yolları kestiklerini söyledi.

HASTAYI DAHA KONFORLU BİR HAYAT BEKLİYOR

DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde böyle bir ameliyatın ilk kez yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Sefa Kurt, “DEÜ Tıp Fakültemiz, Uygulama Araştırma Hastanemiz birçok konuda rehber ve referans olduğu gibi kadın genital kanserleri için de bir referans noktası olarak çalışmalarını sürdürüyor. Kadriye Çağırdan isimli hastamız ileri derecede rahim ağzı kanserine yakalanınca hastanemize başvurdu. Hastamızın acil durumunu da göz önünde bulundurarak hemen ameliyata almaya karar verdik. Rahim ağzı kanserlerinde uyguladığımız ve karın zarını açmadan yapılan ekstra peritoneal lenfadenektomi yönetimiyle kanserin vücuda yayılabileceği bütün yolları keserek kanseri pervise hapsettik. Kanser şimdi o kısma hapsoldu, hapsettiğimiz kanseri de radyo kemoterapi yöntemiyle yok edeceğiz. Bir nevi tedavide nokta atışı yapmış olacağız. DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde ilk kez yaptığımız ameliyatla hastamız daha konforlu bir hayat sürecek” diye konuştu.

DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’nde sağlığına kavuşan Kadriye Çağırdan ise Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibine teşekkür ederek, “Keşke en başından Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne gelseydim. Daha önce buraya gelmediğim için pişmanım. Hocalarımız ve hastane çalışanları benimle çok ilgilendi. Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum” dedi.

HOTAR: MİSYONUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ

Yapılan başarılı ameliyat nedeniyle Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibini kutlayan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Sağlık alanında donanımlı bilim insanları yetiştiren üniversitemiz, çağımızın hastalığı kanserin önlemesi ve tedavilerine yönelik çalışmalarıyla da öncü olmayı sürdürüyor. Bu misyonumuz kapsamında geçtiğimiz günlerde DEÜ Onkoloji Enstitüsü bünyesine yeni bilim ve anabilim dalları kazandırmıştık. Kanserin tanısı, teşhisi ile tedavisinde güncel yaklaşımları ve çağdaş yöntemleri kullanarak hastalarımıza şifa olmaya devam edeceğiz. Başarılı bir ameliyat gerçekleştiren Doç. Dr. Sefa Kurt ve ekibini kutluyor, hastamıza acil şifalar diliyorum. Bünyemizdeki yetkin bilim insanlarımız ile kanser hastalığının önlenmesi konusunda ülkemize, milletimize ve insanlığa faydalı işler yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar