DEÜ Devlet Konservatuvarı Yeni Binasında

7.968

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın geçici süreyle taşındığı Tınaztepe’deki binasının açılışını yapan Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, depreme dayanıksız binanın yerine en kısa sürede sanata yakışan gurur duyulacak bir bina yapacaklarını söyledi. Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ayhan Kerim Gürerk ise güvenli bir binaya taşınmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın taşınma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki yeni binasında eğitim öğretim başladı. İki bölüm, 7 ana sanat dalında eğitim alan 114 ortaokul, 78 lise, 191 lisans ve 95 yüksek lisans ve sanatta yeterlik öğrencisi olmak üzere toplam 478 öğrencisi bulunan konservatuar, arşivleri, yüzlerce enstrümanı ile birlikte rekor sayılabilecek bir sürede Narlıdere Yerleşkesi’nden Tınaztepe Yerleşkesi’ndeki geçici binasına taşındı. 1954 yılında kurulan ve 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlanan, 65 yıllık köklü bir okul olan DEÜ Devlet Konservatuvarı’nın ortaokul ve lise kısımları hiçbir aksama olmadan 2019-2020 eğitim öğretim yılına yeni yerinde başladı. Binanın açılışı Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yanı sıra, Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ayhan Kerim Gürerk, Genel Sekreter Dr. Saip Tiryakioğlu, dekanlar, enstitü müdürleri, yüksekokul müdürleri, meslek yüksekokulu müdürleri, öğretim üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

2017 YILINDA BAŞLADI

Törende konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, bu güzel başlangıçta, geleceğin umutları öğrenciler ve onlara emek veren aileleri ile birlikte olmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. Taşınma sürecini değerlendiren Hotar, “Narlıdere’deki binalarımızda gerçekleştirilen depreme dayanıklılık testleri sonucunda maalesef binaların depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı. Özellikle çocuklarımızın olduğu bir ortamda, bu konuda biz tüm hassasiyetimizle, aslında idari olarak yapılmış ama her türlü dönüşüme hazır olan bu yeni binayı, bu iki okula tahsis etmeye karar verdik. Hızlıca yapılandırdık ve taşınmamızı tamamladık” diye konuştu.

YENİ BİNA YAPACAĞIZ

Binaya geçici süre için taşınıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “En kısa sürede Narlıdere’deki binaların yerine hepimizin gurur duyacağı binalar inşa edeceğiz. Yeni binalarımız sanat eğitiminin önemli bir parçası olan sahneler, atölyeler, konser salonu, sanat galerileri, öğrencilerimizin bulunmaktan keyif alacağı sosyal alanları ve çevre düzenlemesi ile tüm ihtiyaçları karşılayacak. Güzel Sanatlar Fakültemiz ile Devlet Konservatuvarımızın yeni binaları ikonik tasarımları ve ileri teknik alt yapısı ile sanatın merkezi İzmirimize yaraşır şekilde olacak. Ancak, unutulmamalı ki biz bir devlet kurumuyuz. Bu tür büyük projeler belirli programlar, bütçeler ve süreçler sonucunda gerçekleştirilebiliyor. Biz, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak bu süreçleri en hızlı şekilde tamamlamaya çalışıyoruz ve tamamlayacağız. İzmirimize böylesi bir değer katarken, İzmirli ve İzmir’e gönül veren hayırseverlerimizin desteğini de bekliyoruz. Bu konuda hassasiyete sahip sanat camiasının da bize destek olacağından ve sürecin hızlanacağından eminiz. Bildiğiniz üzere, bu sürece bağışlarla başlayabilirsek çok daha hızlı yol alabiliriz” dedi.

Öğrencilerin gözlerine bakınca çok güçlü olduklarını gördüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, şöyle konuştu:

“Onlar, geleceğin umutları, geleceğin çocukları, Z kuşağı. Eminim ki sizler, ülkeniz, milletiniz, devletiniz bayrağınız için en iyi işleri yapacak, en güzel görevleri alacak ve her biriniz çok faydalı birer birey olacaksınız. Bu umutlar, bu dilekler, bu düşüncelerle açılışımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

“GÜVENLİ OKULUMUZDAYIZ”

Çok mutlu ve umutlu bir günü yaşadıklarını ifade eden Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ayhan Kerim Gürerk ise “Üniversitemizin göz bebeği konservatuvarımız yeni binasında eğitime başlamanın kıvancını yaşıyor. Zorlu ve yorucu bir taşınma ve yerleşme sürecinin sonunda pırıl pırıl rahat ve güvenli okulumuzdayız. Bu süreçte her an yanımızda olan, her türlü maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Rektörümüze en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başlangıçlar heyecanlıdır, umut doludur. Şu anda evlatlarımızın pırıl pırıl zihinlerinin yeni bilgi beceri donanımlar kazanacağı bir yılın ilk günündeyiz. Dilerim el birliği ile çok çalışarak, çok öğrenerek, çok verimli ve mutlu bir eğitim yılı geçireceğiz” dedi.

PİYANO SÜRPRİZİ

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, beraberindeki heyet ve öğrencilerle kurdele keserek açılışını gerçekleştirdikleri binayı gezdi. Gezi sırasında bir sınıfa giren heyete sürpriz yapan ortaokul öğrencileri, piyano ile kısa bir dinleti gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar