DEÜ İSRAİL MALLARINI BOYKOT EDİYOR

136

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), tüm kampüslerindeki kantin, kafeterya, sosyal tesisler ve yemekhanelerinde İsrail ve destekçisi ülkelere ait markaların ürünlerini satmama kararı aldı. Gazze’de yaşanan olayların insanlık dramı haline geldiğini ve dünyanın bu duruma sessiz kaldığını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemizde, Gazze’de insanlık suçu işleyen İsrail’e destek verdiği bilinen markaların ürün satışının durdurulmasına karar verdik. Devletimizin de bu yönde alacağı tüm kararları ivedi şekilde uygulayacağımızı vurgulamak istiyoruz” dedi.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları birinci ayını doldururken, Türkiye’den İsrail’e tepkiler de artıyor. Ülke çapında İsrail mallarına yönelik başlatılan ve tüm kesimlere yayılan boykotason olarak Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) de katıldı. Yerli üretim mallarını tercih etme konusunda ilkesel davrananDokuz Eylül Üniversitesi, yerleşkelerindeki kantin, kafeterya, yemekhane ve sosyal tesislerinde İsrail’in işgal politikalarına destek olan markalara ait ürünlerin satışının durdurulduğunu açıkladı. Gelişmeyle ilgili konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Gazze’de masum insanları katleden İsrail’in savaş suçlarına açıkça destek verdiklerini ilan eden şirketlerin ürün ve mallarını artık kullanmıyoruz. Üniversite bünyesinde yer alan kantin, kafeterya, yemekhane ve sosyal tesislerimizbaşta olmak üzere; hiçbir birimimizde İsrail’in ve onun savaş politikalarına destek olan markaların ürün satışı yapılmayacaktır. Hastaneleri bombalayan, çocuk, kadın, yaşlı demeden masum sivilleri katleden İsrail’i bu vesile ile bir kere daha şiddetle kınıyor; uluslararası kamuoyunu sağduyuya davet edyoruz. Filistin’deki insanlık suçu işleyen İsrail’e ekonomik destek veren ve İsrail’e ait olan hiçbir malı Üniversitemizde satmayacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

YERLİ ÜRETİMİ VE TÜKETİMİ DESTEKLİYORUZ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bugüne dek daima ülke çıkarları doğrultusunda bir duruş sergilediğini ve bu yönde hareket ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Uluslararası alanda söz sahibi olan Dokuz Eylül ailesi olarak, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaşanan olaylara karşı sessiz kalmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ile başlatılan tüm kampanyalara desteğimizi sunduk. Yerli ve milli otomobilimiz olan TOGG başta olmak üzere, kampüslerimizde yerli üretim mallarını kullanmaya özen gösteriyoruz. Son olarak aldığımız karar ilemasum Filistinlilere yönelik katliam boyutunda saldırılar düzenleyen İsrail’in ve ona destek sağlayan hiçbir markanın ürününü kullanmayacağız. Devletimizin bu yönde alacağı tüm kararları da ivedi şekilde uygulayacağımızı tekrar vurguluyoruz” diye konuştu.

GAZZE’DE YAŞANANLAR TÜM İNSANLIĞIN MESELESİDİR

Rektör Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, Üniversitemizde eğitim gören binlerce yerli ve yabancı öğrenciyi, evlatlarımızı bağrımıza basıyoruz. Onlar geleceğimizin mimarları ve yöneticileridir. Gençlerimize; verdiğimiz akademik eğitimin yanında, merhametli, iyi yürekli, mazlumun yanında olmayı da anlatıyoruz. Onların barış cümlelerini, savaşsız, acısız bir dünya düzeni taleplerini tüm dünyaya duyurmak için çalışıyoruz. Gazze’de yaşananlar, tüm insanlığın sorunudur, meselesidir. Biz millet olarak tek ses olduk ve bu zulmün karşısındayız. Tüm mecralarda tepkilerimizi göstermeye, mazlum milletlerin yanında olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Yazılar