DEÜ, MİNİKLERE DİŞ SAĞLIĞINI ÖĞRETİYOR

667

Halk sağlığının korunması amacıyla yaptığı öncü çalışmalar ve farkındalık faaliyetleriyle öne çıkan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile Balçova Kaymakamlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü geçtiğimiz günlerde uygulamaya konuldu. Başöğretmen Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen faaliyette minik öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi ve Balçova Kaymakamlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen protokolle, Balçova’daki tüm ilkokul 1.sınıf ve 5.sınıf öğrencileri ağız-diş sağlığı konusunda hem bilgileniyor hem bilinçleniyor. Protokol kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerin ikincisi Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Atilla ve DEÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Semiha Hülya Erten Can ve DEÜ’lü hekim adaylarının katılımıyla Başöğretmen Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikle, Prof. Dr. Semiha Hülya Erten Can ve DEÜ’lü genç diş hekimi adayları tarafından 1.sınıf ve 5.sınıf öğrencilerine ağız ve diş sağlığının korunması ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verildi. Diş fırçalamanın önemini ve diş fırçalama tekniklerini öğrenen çocuklar, doğru beslenmenin de diş ve ağız sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgilendirildi. Okul müdürü ve öğretmenler de miniklerle beraber eğitime katıldı.

 Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, “Bizim zamanımızda da diş sağlığı eğitimleri ve kontrolleri olurdu. Şimdi ki eğitimler eskisinden daha güzel ve bilgilendirici olarak siz çocuklarımıza sunuluyor. Genç diş hekimi adaylarımız sizlere ağız ve diş sağlığının önemini anlatıyor. Bu protokolle birlikte dört yılın sonunda Balçova’daki ilkokullarda ağız ve diş sağlığı eğitimi almayan öğrenci ve personelimiz kalmayacak. Hepiniz güzel gülen bireyler olarak yetişeceksiniz. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin eğitimlere sağladığı katkılar nedeniyle Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere Rektör Yardımcılarımıza, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Candan Efeoğlu’na, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Semiha Hülya Erten Can’a ve genç diş hekimi adaylarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

DEÜ’lü genç diş hekimi adaylarıyla minik öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi veren Prof. Dr. Semiha Hülya Erten ise, “Çocuklarımıza model dişler üzerinde diş fırçalama eğitimi verdik, sağlıklı ve doğru beslenmenin öneminden bahsettik. Burada öğrendiklerini, akşam eve gittiklerinde ailelerine de anlatmalarını istedik. Ayrıca diş hekimi adayı öğrencilerimizi iş hayatına hazırlama fırsatı da buluyoruz. Öğrencilerimiz burada edindikleri tecrübeyle iletişim kurma becerilerini güçlendiriyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar