DEÜ REKTÖRÜ PROF.DR. NÜKHET HOTAR; “ENGELLERİ AŞMAK İÇİN TOPLUMSAL BİLİNÇ GEREKLİ”

169

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, toplumda farkındalık yaratmak ve engelli bireylerin sorunlarının çözümü amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak engelli bireylerimizi kucaklayan, sürekli yanında olan bir anlayış benimsiyoruz. Engelleri birlikte aşarız düşüncesinden hareketle ve sizlerin verdiği destekle sadece tek bir gün değil, yılın 365 günü toplumsal bilinci arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Buca Kampüsü içerisinde yar alan Artı Biz Kafe’de, “Engelleri Birlik Olma Gücümüzle Aşarız” isimli bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Üniversite Üst Yönetimi, Dekanlar ve öğrenciler katıldılar. Etkinlikte D Devlet Konservatuvarı öğrencisi otizmli Yamaç Erol tarafından piyano dinletisi verildi. Ayrıca 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası Malatya’dan İzmir’e gelen Yağlıpınar ailesi üyeleri, deprem sonrası yaşadıkları süreci katılımcılarla paylaştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ olarak yıl boyunca engellilere yönelik projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Etkinliğimiz, Engelliler Haftası kapsamında engel konusunda farkındalık oluşturmak ve özel gereksinimli bireylerin sosyal ve iktisadi alanda daha fazla yer almalarını sağlayacak bilimsel çalışmaları vurgulamak amacıyla düzenlendi” dedi. Rektör Hotar, “Bu ve benzeri etkinlikler sayesinde, Üniversitemiz çalışanları ile öğrencilerinin özel gereksinim gruplarını tanımasını sağlanması hedeflenmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak yılda bir gün değil, tüm yıl boyunca engelli bireylerimizi hatırlayan, onların yanında olan, takvime bakmadan çalışan bir yönetimiz. Hayatımızda daima engeller olacak. Ancak bu engelleri el ele vererek azaltacağız ve başarılı olacağız” dedi.

“BİLİNÇLİ OLURSAK KANUNA İHTİYAÇ KALMAZ”

Rektör Hotar, “Engellilere yönelik davranışlar konusunda yol almalıyız, farkındalık yaratmalıyız. Bu alanda ülkemizde kanunlar, yönetmelikler çıkarıldı, anayasa değişiklikleri yapıldı. Uluslararası düzeyden daha ileride bir mevzuat oluşturuldu. Ancak önemli olan kanun oluşturmaktan ziyade uygulayacak insanların davranışlarıdır. Bu bilinci yakalarsak kanuna ihtiyaç kalmazbilgisini paylaştı.

PROJELERİNİZİ BEKLİYORUZ

Her yeni projenin engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırma noktasında büyük önem arz ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kurumsal Akreditasyon Belgesine sahip Üniversitemiz, özel gereksinimli bireylerin eğitimden sosyal etkinliklere kadar birçok alandaki hizmete ulaşması için özel çaba sarf etmektedir. Eğitimde fırsat eşitliğine inanan Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurulunca düzenlenen 2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nden 11 bayrak ve 7 nişan almaya hak kazan. Üniversitemizde ‘Kitabımın Sesi Ol’, ‘Eylül Bebekler’, ‘Artı Biz Kafe’, ‘Mutlu Ebeveyn Mutlu Çocuk için Mesafeleri Aşıyoruz’, ‘Bilim, Sanat ve Sporun Işığında Engelsiz Yaşamlar’ gibi birçok proje hayata geçirildi. Engellerin kaldırılması noktasında sizlerden de proje katkı bekliyoruz” ifadesinde bulundu.

DEÜ İLK GÜNDEN BU YANA DEPREM BÖLGESİNDE

DEÜ Rektörü Prof Dr. Nükhet Hotar, “Ülkemiz 6 Şubat tarihinde büyük bir felaket yaşadı.  Bir kamu kurumu olarak çok ciddi emek sarf ederek bölgeye ulaştık ve desteklerimize devam ediyoruz. Boşluk bırakmadan oradayız. Doktorlarımız, mühendislerimiz, psikologlarımız, çocuklara yönelik eğitim çalışanlarımız ve sağlıkçılarımız sürekli bölgede destek vermeye devam ediyorlar. Hayatını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet, sağ kalanlara sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.

BUCA KAYMAKAMI TUNÇER;

“ÜNİVERSİTEMİZİ YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ”

Etkinliğe katılan Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Dinçer, Engelliler Haftası’nda birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak, “Engelli bireylere, vatandaşlarımıza daha elverişli ve konforlu bir yaşam sunmak için hükümetimiz, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversiteler olarak hep birlikte projeler yürütüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ülkemizde 2005’te yürürlüğe giren ilk Engelliler Kanunu’nda Sayın Rektörümüz Nükhet Hotar’ın da büyük katkıları bulunmaktadır. Bu yönetmelikle engelli vatandaşlarımıza çok büyük imkanlar sağlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ve Rektör hocamızın toplumsal çalışmalarını yürekten destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİLGİ

Engelleri Birlik Olma Gücümüzle Aşarız” isimli etkinlikte;Engelsiz DEÜ Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan derginin 3. sayısının tanıtımı yapıldı. Otizm farkındalığının Üniversite birimleri ve öğrencileri için arttırılmasına yönelik hazırlanan bileklikler tanıtılırken, bileklikler tüm katılımcılara dağıtıldı. Rektör Hotar ve beraberindekiler ayrıca depremzedelerin hazırladığı el ürünlerinin bulunduğu standı gezerek bilgi aldı.

İlgili Yazılar