DEÜ TURİZM FAKÜLTESİ 2021 YILI SHANGHAI LİSTESİ’NDE

763

Dokuz Eylül Üniversitesi bağımsız araştırma kuruluşlarından Shanghai Ranking Consultancy 2021 listesinde Konaklama ve Turizm İşletmeciliği tematik alanında Dünya’da 100-150, Türkiye’deki üniversiteler arasında 3. sırada yer aldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer alma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm alanında lisans, önlisans ve lisansüstü düzeyde eğitim, proje, araştırma ve yayın performansıyla uluslararası akademik derecelendirme kuruluşlarındaki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. 2009 yılından bugüne dünya üniversiteleri sıralamasını yapan Çin merkezli, saygın, bağımsız sıralama kuruluşlarından Shanghai Listesi’nde, 2021 yılında Konaklama ve Turizm İşletmeciliği tematik alanında Dünya’da 100-150. sırada, Türkiye’deki üniversiteler arasında 3. sırada yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi, uluslararası arenada önemli bir başarıya imza attı. Herhangi bir üniversite ya da devlet kurumu ile bağı bulunmayan ShanghaiRanking Consultancy, söz konusu sıralamaları, alanlarda yapılan yayınlar ve başarıların esas alındığı 6 farklı endeks üzerinden yapıyor. 

HEDEFİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Elde edilen başarıyı değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversite olarak en önemli hedeflerimizden biri Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olarak dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer almak. Bu hedefimizi sıklıkla dile getiriyoruz. Ancak sadece dile getirmekle kalmıyor bu hedefe erişmek için tecrübeli akademik kadromuzla hiç durmadan çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Üniversite yönetimi olarak mensuplarımıza akademik çalışmalarında ihtiyaç duydukları altyapı yatırımlarını da bu hedefimizi destekleyecek şekilde planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Turizm Fakültemiz, bu alanda hem İzmir özelinde hem de ülkemiz için önemli araştırma projeleri yürütüyor. Kısa süre önce Turizmin dijital altyapı ile desteklenmesi yönelik SMARTDEMA projemizi yine fakülte öğretim üyelerimiz ile hayata geçirmiştik. Ülkemizin turizm alanında ihtiyaç duyduğu nitelikli mezunlarımızı da yetiştirmeye devam ediyoruz. Uluslararası arenada elde edilen bu başarıda emeği geçen mensuplarımızı kutluyoruz” diye konuştu.

 

İlgili Yazılar