DEÜ TÜRKİYE AKADEMİK PERFORMANS ANALİZİ’NDE SEKİZİNCİ SIRADA

611

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından yapılan Türkiye Akademik Performans Analizi 2021 başlıklı çalışmada, 8. sırada yer aldı. Toplam 17 alanda Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi arasında yer aldıklarını söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Hedefimiz akademik faaliyet gösterdiğimiz her alanda Türkiye’nin ilk 5 dünyanın da ilk 500 üniversitesi alanına girmektir. Tabii ki uzun ve meşakkatli bir yoldan geçerek bu başarıya erişeceğimizin farkındayız. Mensuplarımız ile birlikte ülkemizin stratejik hedefleriyle eş güdümlü olarak başarı odaklı çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Murat Alper ile Doç.Dr. Cihan Döğer’in “Türkiye Akademik Performans Analizi-2021” başlıklı araştırması yayınlandı. Araştırmada, 10 bin akademisyen, Google Scholar profillerine göre sıralandı. 1400 sayfalık araştırmada akademisyenler, son beş yıl ve toplamda atıf, i10 indeksi, H indeksi ve trendlerine göre incelendi. 1400 sayfalık araştırmaya göre ilk 10 binde bulunan akademisyen sayısı en yüksek 10 devlet üniversitesi arasında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 247 akademisyen ile 8. sıraya adını yazdırdı. Toplam ve son 5 Yıl i10 İndexine göre İlk bine giren akademisyen sıralamasında ise DEÜ, son 5 yılda 22 akademisyenden 27 akademisyene yükselerek yine 8. sıraya adını yazdırdı.

Bilim dalları sıralamalarında ise DEÜ, Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Alanı’nda 2., Yer Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Alanı ile Deniz ve Gemi Mühendisliği Bilim Alanı’nda 3. olarak ilk 3 devlet üniversitesi arasında yer buldu. Mühendislik Temel Alanında 4., Makine Mühendisliği Bilim Alanı ve Tıp Fakültelerinde 5. sırada bulunan DEÜ, Endüstri Mühendisliği ile Eğitim Bilimleri ve Öğr. Yet. Bilim Alanlarında 6., Spor Bilimleri Bilim Alanı ile Sağlık Bilimleri Temel Alanında 7., Sosyal Beşeri ve İdari Bilimler Alanında 8., Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık-Planlama-Tasarım ve Matematik Bilim Alanlarında 9., Fizik ve Maden Mühendisliği Bilim Alanlarında 10. olarak ilk 10’da yer aldı.

HEDEF HER ALANDA İLK 5

Toplam 17 alanda Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi arasında yer alarak önemli bir başarıya imza attıklarını söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Hedefimiz akademik faaliyet gösterdiğimiz her alanda Türkiye’nin ilk 5 dünyanın da ilk 500 üniversitesi alanına girmektir. Altı alanda ilk 5, üç alanda ise ilk 3’e girerek hedeflerimize kararlılıkla yürüdüğümüzü göstermiş olduk. Tabii ki uzun ve meşakkatli bir yoldan geçerek bu başarıya erişeceğimizin farkındayız. Mensuplarımız ile birlikte ülkemizin stratejik hedefleriyle eş güdümlü olarak başarı odaklı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akademik kadromuzun ihtiyaç duyduğu her alanda destek sağlıyor ve yatırım planlarımızı da yine bu hedeflere erişmemize destek olacak şekilde yapıyoruz. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlarda emeği geçen mensuplarımızı kutluyoruz” diye konuştu.

 

İlgili Yazılar