DEÜ’DEN GENÇ İŞ İNSANLARINA DESTEK

748

Türkiye’nin stratejik hedefleri doğrultusunda üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, iki kurum arasındaki birlikteliğin iş dünyasına ve insanlığa faydalı olacağını söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Rektörlük binasında düzenlenen törene, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ile Yönetim Kurulu Üyeleri, DEÜ Teknoparkı (DEPARK) Genel Müdürü Prof. Dr. Özgür Özçelik ve DETTO Koordinatörü Prof.Dr. Hasan Selim katıldı. DETTO’nun sahip olduğu bilgi ve birikimini EGİAD’a aktaracağı protokolle iki kurum müşterek projelerde yer alacak; DEÜ öğrencileri, EGİAD’a bağlı üye işyerlerinde staj yapabilecek, Ar-Ge faaliyetlerine katılabilecek. Ayrıca iki kurum dış kaynaklarca finanse edilen TEYDEB, TÜBİTAK, SANTEZ, FP7, H2020 gibi projelerde birlikte hareket edecek. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, imzalanan protokolün iki kuruma da hayırlı olmasını dileyerek, “Anlaşmanın üniversitemize, bilim dünyasına, şehrimize, ülkemize ve insanlığa faydalı olacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

BİLİM DÜNYASINA FAYDALI OLACAK

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (DETTO) öğrenciler ve araştırmacıların yanı sıra sanayiciler ile iş dünyasına da hizmet ettiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “EGİAD, Danışma Kurulu Üyesi olduğumuz bir kurum. Daha önceki ziyarette işbirliklerinin nasıl artırabileceğimizi konuşmuştuk. Bu kadar genç ve başarılı iş insanın bir arada olduğu oluşumla DEÜ’nün birlikteliğinin çok güzel sonuçlar ortaya koyabileceğini biliyor, bugünkü anlaşmayla yeni bir heyecan ve resmiyet kazandırıyoruz. İmzaladığımız protokol ile öğrencilerimiz derneğe üye işyerlerinde staj yapacak ve Ar-Ge faaliyetlerine katılacak. TEYDEB, TUBİTAK, SANTEZ, FP7, H2020 gibi projelerde birlikte hareket edecek. Türkiye’nin ilk ve tek sağlık temalı teknoparkı DEPARK ve DETTO işbirliğinde karşılıklı bilgi alışverişi olacak. Dokuz Eylül Üniversitesi ve EGİAD arasındaki anlaşmanın üniversitemize, bilim dünyasına, şehrimize, ülkemize ve insanlığa faydalı olacağına yürekten inanıyoruz, hayırlı olsun” diye konuştu.

PROTOKOLDEN ÜMİTLİYİZ

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise Covid-19 salgını nedeniyle ara verdikleri faaliyetlere yeniden başladıklarını ifade ederek, “Dünyadaki gelişmeler konusunda kendimizi güncel tutuyor, bilim ve ilimin ışığında yatırımlar yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu sebeple de İzmir’in en  köklü üniversitelerinden DEÜ ile yaptığımız protokolden çok ümitliyiz. Bu fırsat için Rektör Hocamız Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar