DEÜ’DEN MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ İÇİN BAĞIŞ ÇAĞRISI

400

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü, DEÜ’ye devredilen Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin yapım sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Hastaneyi 15 ayda hizmete almayı hedeflediklerini kaydeden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Hastanemiz tamamlandığında, meslek hastalıkları konusunda bölgede önemli bir ihtiyaca cevap verecektir. Bu noktada hastanemize yapılacak destek ve bağışları da önemsiyoruz. Hayırseverlerimize hastanemize bağışta bulunmaya davet ediyoruz” dedi.

Öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra toplumsal hizmet görevini de başarıyla yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ), Aliağa Belediye Meclisi kararıyla DEÜ’ye devredilen Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin yapım sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Alsancak’taki Rektörlük Binası’nda gerçekleşen toplantıya; DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, Prof. Dr. Esra Bukova Güzel, Prof.Dr. Fatma Duygu Özel Demiralp, DEÜ Genel Sekreteri Engin Basmacı, DEÜ Strateji Geliştirme Daire Başkan V. Meral Işıkçı ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkan V. İbrahim Hakkı Özdemir katıldılar.

15 AYDA TAMAMLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Toplantıda, temeli 19 Mart 2019 tarihinde atılan Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi hakkında açıklamalarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, projenin 15 ay içinde tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti. Bölgenin, kısa süre içinde yerel ve uluslararası standartlarda örnek olacak pilot bir hastaneye kavuşacağını müjdeleyen Rektör Hotar, “Hedefimiz, projemizi belirttiğimiz sürede tamamlayarak hem ilçemizin hem de bölgemizin 3. basamak sağlık hizmetlerinden faydalanmasına imkân sunmaktır. Ülkemiz ve bölge ekonomisi için önemli sanayi işletmelerinin olduğu Aliağa’da, iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda ihtisaslaşmış bir hastane ihtiyacını öngördük. Bu noktada yatırım yapan Üniversitemiz, iş dünyamızın talep ve beklentileri doğrultusunda hastane projesini hayata geçirdi” dedi.

BAĞIŞ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin bir özelliğinin de; meslek hastalıklarına yönelik projelendirilen Türkiye’deki ilk hastane olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Hem akademik hem de fiziki ve teknik altyapımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte devletimizden gerekli destekleri aldık. Hastanemiz tamamlandığında, mesleki hastalıklar ve iş kazaları konusunda önemli bir ihtiyaca cevap vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca, hastanemize yapılacak destek ve bağışları da önemsiyoruz. Hayırseverlerimize hastanemize bağışta bulunmaya davet ediyoruz” diye konuştu. Hastanede kullanılacak ekipman ve cihazların listelerinin hazırlandığını sözlerine ekleyen Rektör Hotar, “Mevzuatın izin verdiği her konuda bağış sürecini hızlandırabiliriz. Bu yatırım, aynı zamanda araştırma üniversitemizin sağlık alanındaki misyonuna güç katacak; başta DEPARK olmak üzere DETTO, Bioİzmir gibi akademik yapılarımızın faaliyet alanını genişletecektir” şeklinde konuştu.

HİPERBARİK ÜNİTESİ DE YER ALIYOR

Gemi sökümlerinde denizin metrelerce altında çalışmak zorunda kalan işçilerde yaşanabilecek vurgun, karbonmonoksit zehirlenmesi ve olası yanık gibi durumlarda önem arzeden Hiperbarik Ünitesi’nin de hastane bünyesinde açılacağını söyleyen Rektör Hotar, “Hastanemiz bünyesinde acil servis alanı, yoğun bakım servisi, bronoskopi, endoskopi, ameliyathaneler, hasta odaları, poliklinikler, eczane birimi ve diyaliz alanı gibi birçok birim yer alacak. Tüm bunlar, yaşanmasını istemeyeceğimiz olası iş kazalarında kayıpları azaltmak için hizmet verecek. Hastanemiz, akademisyenlerimiz için bir araştırma merkezi olma özelliğine de sahip olarak; tanı, teşhis ve tedavinin hızlandırılması; farklı tedavi yöntemleri gibi çalışmaların yapılmasına da olanak sağlayacak. Şimdiden hastanemizin hem güzel şehrimiz İzmir’e hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

200 YATAKLI PROJE

Toplantıda hastane ile ilgili teknik sunum yapan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu ise hastanenin 200 yataklı olarak planlandığını söyledi. Projenin üç blok sekiz kat olmak üzere yaklaşık 52 bin metrekare kapalı alanda yükseleceğini belirten Malayoğlu, “Ülkemizin sağlık alanındaki markası olarak, bu alanda önemli yatırımlara ev sahipliği yapıyoruz. 2022 yılı yatırım programında yer alan projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın da onayladığı bütçe ile hastane ile ilgili yeni bir süreci başlatmış oluyoruz. İzmir’in gelişim aksı içinde bulunan Aliağa’ya ve bölgeye yeni bir soluk getirecek projemizi kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Başta Rektörümüz olmak üzere mensuplarımız ile bu süreçte katkı koyan kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar