DEÜ’DEN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ATAĞI: ATIKLAR KOMPOSTA DÖNÜŞTÜ

382

Sürdürülebilirlik faaliyetleri ile fark yaratmaya devam eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), organik atık yönetimi ve kompostlama çalışmaları ile de ekosisteme katkısını sürdürüyor. 2022 yılında DEÜ’nün Tınaztepe Yerleşkesinde yürütülen çalışmalarda altı tondan fazla organik atığın kompost ürününe dönüştürüldüğünü aktaran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kompost üreterek atık biyokütleyi değerlendirme ve doğadan alınanın yeniden doğaya kazandırılması olarak tanımlanabilecek işlemler bütünü ile ekosisteme nefes olmayı sürdüreceğiz” dedi.

 Akademik ve toplumsal sorumluluklarının yanı sıra çevreye duyarlı çalışmalarıyla da dikkat çeken İzmir’in köklü yükseköğretim kurumu Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), sürdürülebilirlik faaliyetleri ile fark yaratmaya devam ediyor. 2019 yılında başlattığı Sıfır Atık projesi dahilinde kapsamlı ve güçlü bir program yürüten DEÜ, atıkların geri dönüşümü, atık azaltma, tehlikeli, toksik ve enfekte atıkların entegre yönetimini içeren uygulamalarının yanı sıra organik atık yönetimi ve kompostlama çalışmaları ile de ekosisteme katkısını sürdürüyor.

BAKANLIKTAN HİBE DESTEĞİ

Çevrenin korunmasına yönelik çalışmaları ve sürdürülebilirlik alanında attığı önemli adımların bir sonucu olarak T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hibe desteğini alan DEÜ, bu kapsamda kompostlama çalışmalarını daha üst seviyeye taşımak için faaliyetlerine hız verdi. DEÜ yemekhanelerinde öğrenci, akademik ve idari personelin beslenmesine yönelik yemek hazırlığında oluşan atıkların, uzman öğretim üyeleri gözetiminde geri kazandırıldığını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “İyi ve sağlıklı bir katı atık ekonomisi oluşturmanın ancak kompostlama ile mümkün olduğu görülmüştür. Bu kapsamda iki bölmeli otomatik bir kompostlama ekipmanını 2022 yılı Temmuz ayından itibaren Tınaztepe Yerleşkemizde işletime aldık ve üretime başladık” dedi.

ALTI TON ATIKTAN KOMPOST ÜRETİLDİ

2022 yılında DEÜ’nün Tınaztepe Yerleşkesinde yürütülen çalışmalarda altı tondan fazla organik atığın kompost ürününe dönüştürüldüğünü aktaran Rektör Hotar, “Üretmiş olduğumuz kompost ürünü yüzde 60’ın üzerinde organik maddeye sahip, nem içeriği yüzde 30’un altında olup, içinde hiçbir kalıntı kirletici barındırmamaktadır. DEÜ olarak, kompostun toprak sağlığı ve bitki gelişimi yönünden yararlarının anlaşılmasını, hem çiftçilerimiz hem de süs ve aromatik bitki yetiştiricilerince daha iyi tanınmasını hedeflemekteyiz. Kompost üreterek atık biyokütleyi değerlendirme ve doğadan alınanın yeniden doğaya kazandırılması olarak tanımlanabilecek işlemler bütünü ile ekosisteme nefes olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE

Açıklamalarını sürdüren Rektör Hotar, şunları kaydetti: “Üniversitemiz, kompostun toprak ekosistemindeki canlıların sayı ve çeşitliliğine katkısı, bitki gelişimine olumlu etkileri, toprağın su tutma kapasitesini artırarak sulama ihtiyacında azalma sağlaması, nitelikli kompostun toprak karbon stoklarını artırarak iklim değişikliği ile mücadeledeki etkinliği konularında da ulusal ve uluslararası bilime katkılarda bulunacaktır. Bunun yanında ürünümüzün yararları Üniversitemizin partner olarak yer aldığı ve Akdeniz Bölgesine mahsus, iklim değişikliğine dayanıklı yenebilir yabani bitkilerin araştırıldığı bir Avrupa Birliği Projesinde denemeler yolu ile de araştırılmaktadır. Atık yönetimi konusundaki çalışmalarımız, gerek Sıfır Atık web sayfamızdan gerekse Sürdürülebilirlik Ofisimiz sayfalarından takip edilebilir.”

İlgili Yazılar