DEÜ’DEN YEŞİL BAŞARI: KARBON AYAK İZİ EN DÜŞÜK ÜNİVERSİTE

87

Ekolojik mücadele konusundaki girişimleriyle dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan ‘2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’na göre 0.07 metrik ton değeri ile Türkiye genelinde kişi başı doğrudan karbon ayak izinin en düşük olduğu yükseköğretim kurumu oldu. DEÜ’nün, yeşilin ve geri dönüşümün adresi bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “DEÜ olarak hem doğa dostu bir kampüs dönüşümünü destekliyor hem de yürüttüğümüz eğitim faaliyetleri ile bu dönüşümün korunmasını ve geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu yöndeki Ar-Ge faaliyetlerimizi ve bilimsel çalışmalarımızı sürdürecek; farkındalık ve eğitim faaliyetlerimizle tüm topluma çevre bilincini aşılamaya ve ekolojik sisteme katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Sıfır atık ve enerji verimliliği alanında yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), ekolojik mücadele konusundaki sorumluluklarını titizlikle yerine getirmeye devam ediyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’na göre DEÜ, 0.07 metrik ton değeri (kg/CO2 eşdeğeri) ile Türkiye genelinde kişi başı doğrudan karbon ayak izinin en düşük olduğu yükseköğretim kurumu oldu. DEÜ’nün Türkiye’nin zirvesinde yer aldığı bir başka başlık ise “Sıfır Atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında ödül sayısının en yüksek olduğu üniversiteler” göstergesi oldu. DEÜ bu alana yönelik sahip olduğu 17 ödül ile zirvede bulunurken, aynı raporda toplam 10 göstergede Türkiye’de ilk 5 içinde yer almıştı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE DEÜ FARKI

Başarıyı değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm ve çevre ile ilgili çalışmalarda öncü projeler geliştirmeye devam ettiklerini belirtti. DEÜ’nün, yeşilin ve geri dönüşümün adresi bir yükseköğretim kurumu olduğunun altını çizen Rektör Hotar, “Çevrenin korunması ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik sürdürülebilir yatırım ve faaliyetlerimizle fark yaratmaya devam ediyoruz. Bu anlamda çalışmalarına her geçen gün yenilerini ekleyen kurumumuz, enerji, altyapı, sıfır atık, yeşil alan, atık yönetimi, su, çevreci ulaşım ve iklim değişikliğiyle ilgili önemli çalışmalara imza atıyor. Yükseköğretim Kurulu’nun üniversiteleri belli kriterler ve başlıklarda değerlendirdiği ‘2023-Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda sürdürülebilirlik, topluma hizmet, eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme kategorilerinde önemli dereceler elde ettik. Geniş çaplı raporda ‘Sıfır Atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında ödül sayısının en yüksek olduğu üniversiteler’ göstergesinde 17 ödül ile zirvede yer aldık. Son derece önem verdiğimiz karbon ayak izin konusunda da kat ettiğimiz yol ve ortaya çıkan 0,07’lik değerden dolayı son derece mutluyuz” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜME ÖNEMLİ KATKI

DEÜ’nün çevre ve sürdürülebilirlik sorumluluklarını titizlikle yerine getirdiğini kaydeden Rektör Hotar, “Bu bakımdan ortaya çıkan sonuçlar Üniversitemiz adına sürpriz sayılamaz. Geri dönüşüm meselesi, enerji tasarrufuna önemli katkılar sunduğu gibi; ekolojik dengenin korunması açısından da büyük önem arz etmekte. DEÜ olarak hem doğa dostu bir kampüs dönüşümünü destekliyor hem de yürüttüğümüz eğitim faaliyetleri ile bu dönüşümün korunmasını ve geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu yöndeki Ar-Ge faaliyetlerimizi ve bilimsel çalışmalarımızı sürdürecek; bilgilendirme, farkındalık ve eğitim faaliyetlerimizle mensuplarımıza ve tüm topluma çevre bilincini aşılamaya, ekolojik sisteme katkı sunmaya devam edeceğiz. Yerleşkelerimizde, akademik ve idari birimlerimizde enerji tasarrufuna da büyük önem veriyoruz. Bu yönde yenilebilir enerji kaynaklarını destekleyerek, yeni yatırımlarımızı da sürdürüyoruz” bilgisini paylaştı.

“HEDEFİMİZ 250 TON ATIK”

Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin ve yarınlara daha yeşil bir dünya bırakmanın herkesin sorumluluğunda olduğunu söyleyen Rektör Hotar, “Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurul kürsüsünden dünyaya yaptığı ‘Sıfır Atık’ çağrısını son derece önemsiyoruz. Bakanlığımızın ‘Sıfır Atık’ projesinin bu noktada hem muhatabı hem de sorumlusuyuz. Üniversitemizin bütün birimlerinde israfı önleyici çalışmalarımızı aşama aşama devreye alıyoruz. Bu yönde gerçekten büyük mesafeler kat ettik. Sıfır Atık Projesi kapsamında yıl sonuna kadar 250 tonun üzerinde değerlendirilebilir atık toplamayı hedefliyoruz. Sıfır Atık ve Çevre Yönetimi Koordinatörlüğümüzün öncülüğünde bu hedefe uygun bir biçimde yatırım ve faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ”

DEÜ’nün 15 yerleşkede Sıfır Atık Belgesi bulunduğunu vurgulayan Rektör Nükhet Hotar,

“Tüm yerleşkelerimizde Sıfır Atık faaliyetlerine önem veriyor; çalışmaları yakından takip ediyoruz. Sıfır Atık ve Çevre Yönetimi Koordinatörlüğümüzün girişimleriyle, tüm akademik birimlerden akademik ve idari personele kapsamlı eğitimler düzenliyoruz. 2018– 2022 yılları arasında yaklaşık 1300 ton geri dönüştürülebilir atık toplanarak ekonomiye geri kazandırıldı. Sahip olduğumuz otomatik kompost makinesi ile üniversite yemekhanelerinde oluşan ayrıştırma atıkları toprak iyileştirici bir malzeme olan komposta dönüştürerek toprakla buluşturuyoruz. DEÜ olarak bilim dünyasındaki yükselişimizin sürmesi için yolumuza kararlılıkla devam edeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz. Üniversitemizin başarısında emeği geçen tüm mensuplarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

GREENMETRIC SIRALAMASINA DA YANSIMIŞTI

Dokuz Eylül Üniversitesi, üniversitelerin çevresel taahhütleri, yeşil alan miktarları, girişimleri ve sürdürülebilirlik kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildiği UI GreenMetric 2023 Dünya Sıralamasındaki başarısıyla da dikkat çekmişti. 2022 yılı verilerini de kapsayan değerlendirmede DEÜ, bir önceki yıla göre 48 sıra birden yükselerek, 1183 dünya üniversitesi arasında 159’uncu, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ise 8’inci olmuştu.

İlgili Yazılar