DEÜ’NÜN DEPREM BELGESELİNİN İLK GÖSTERİMİ DESEM’DE YAPILDI

54

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ), Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından farklı alanlardaki yardım faaliyetlerini ve bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarını konu alan ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması – İkinci Kısım’ adlı belgeselinin ilk gösterimi yapıldı. DEÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (DESEM) gerçekleşen gösterime DEÜ Üst Yönetimi, DEÜ akademik ve idari kadrosu, öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar. Belgesel 5-11 Şubat tarihleri boyunca Alsancak’taki DESEM 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda 14.30 ve 18.30 seanslarında ücretsiz olarak izlenebilecek.

Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından yaşanan süreci ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) bölgede yürüttüğü faaliyetleri konu alan “Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması” adlı belgesel, DEÜ Rektörlüğünün himayelerinde, DEÜ Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü bünyesindeki İç Yapımlar tarafından hazırlanmıştı. Felaketin yıldönümü nedeniyle yeniden kolları sıvayan DEÜ, eğitimden sağlığa, gıdadan barınmaya, deprem araştırmalarından psiko-sosyal destek hizmetlerine kadar farklı alanlardaki yardım faaliyetlerini ve bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarını konu alan ikinci belgesel çalışması olan ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması – İkinci Kısım’ yapımını da tamamladı.

Depremde hayatını kaybeden DEÜ’lü öğrenciler ve vatandaşlar anısına ithaf edilen belgeselin ilk gösterimi DEÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde (DESEM) gerçekleştirildi. İki kısımdan oluşan DEÜ’nün belgesel serisi, 5-11 Şubat tarihleri boyunca Alsancak’taki DESEM 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda ücretsiz olarak izlenebilecek. 14.30 ve 18.30 seansları bulunan belgeselin ilk günkü özel gösterimine, DEÜ Üst Yönetimi, akademik ve idari kadrosu, öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar. Katılımcılara duygu dolu anlar yaşatan belgeseller, 11 Şubat tarihine kadar gösterimde olacak.

“YARALARIMIZI BİRLİKTE SARIYORUZ”

DEÜ’nün felakete yönelik ilk belgeselinde “Yaralarımızı birlikte saracağız” vurgusu yapıldığını aktaran Rektör Hotar, “DEÜ olarak verdiğimiz sözü tuttuk ve ilk belgeselimizde yer verdiğimiz bu ifade doğrultusunda, depremin ilk gününden bugüne kadar gönüllü ekiplerimizle bölgeye desteğimizi birçok alanda aralıksız sürdürdük. İkinci belgesel çalışmamızın alt başlığı olarak da bu nedenle ‘Yaralarımızı birlikte sarıyoruz’ ismini uygun gördük. Daha önce basın lansmanını yaptığımız belgeselimizi herkesin izleyebilmesi için DESEM 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gösterime aldık. Yaşananların unutulmaması için çektiğimiz belgesellerimizi 5-11 Şubat tarihleri boyunca 14.30 ve 18.30 izlemek üzere tüm halkımızı Rektörlük Yerleşkemizdeki DESEM 15 Temmuz Şehitler Salonu’na davet ediyoruz. Felaketin yıldönümünde, depremde kaybettiğimiz öğrencilerimizi ve tüm vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyor; benzer acıların yeniden yaşanmaması için Dokuz Eylül Üniversitesi olarak araştırma faaliyetlerimize devam ettiğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

İlgili Yazılar