DEÜ’NÜN KÜRESEL YÜKSELİŞİ SÜRÜYOR: 4 ALANDA DÜNYADA İLK 500’DE

130

Dünya üniversitelerinin araştırma, inovasyon ve sosyal etkilerini yüzdelik dilimlere göre sıralayan ‘SCImago University Rankings’in 2024 yılı raporu yayımlandı. Rapora göre dünya üniversiteleri arasında genel sıralamada 1482 basamak birden yükselen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Göz Hastalıkları, Pediatri, Perinatoloji ve Çocuk Sağlığı alanlarında tüm dünyada ilk 500 içinde kendine yer buldu. DEÜ, Türkiye’deki üniversiteler arasında aynı sıralamada 19 alanda ilk 10’a girerken; İşletme, Yönetim ve Muhasebe alanında ise ilk sırada yer aldı.

Dünya üniversitelerinin araştırma, inovasyon ve sosyal etkilerini yüzdelik dilimlere göre sıralayan SCImago University Rankings’in 2024 yılı raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre dünya üniversiteleri arasında 1482 basamak birden yükselen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Göz Hastalıkları, Pediatri, Perinatoloji ve Çocuk Sağlığı alanlarında tüm dünyada ilk 500 içinde kendine yer buldu. Türkiye’deki üniversiteler arasında aynı sıralamada 19 alanda ilk 10’a giren DEÜ; İşletme, Yönetim ve Muhasebe alanında ise ilk sırada yer aldı.

Başarıyı değerlendiren DEÜ Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, SCImago University Rankings sonuçlarının dünyadaki en objektif yükseköğretim kurumu sıralamalarından birisi olarak kabul edildiğini belirtti. Ak, “Dokuz Eylül Üniversitesi, özellikle klinik araştırmalarda bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Araştırmaya göre biyomühendislik, geriatri, işletme ve sualtı mühendisliği ise Üniversitemizin güçlü olduğu diğer alanlar arasında. DEÜ, kentle bütünleşik yapısı, çağdaş eğitim anlayışı, güçlü akademik kadrosu ve son teknolojik imkanlarla donatılmış laboratuvar ve araştırma merkezleri ile ülkemizdeki en saygın yükseköğretim kurumları arasında yer alıyor. Tabii ki bu durum, kurumumuzun uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşları tarafından yayımlanan sıralamalarda düzenli olarak kendisine yer bulmasına da imkân veriyor. DEÜ’nün başarılarının artarak devam edeceğine ve gerçekleştirdiği çalışmalarla bilim dünyasındaki yerini sağlamlaştıracağına, uluslararasılaşma çıtasını daha yükseklere çıkaracağına olan inancımız tam” dedi.

DEÜ GÜÇLENİYOR

DEÜ’nün akademik başarılarının yanında sosyal sorumluluk projeleri ile tüm insanlığı ilgilendiren önemli projeler ortaya koyduğunu, yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla sürdürülebilir, inovatif buluşlara imza attığını belirten Ak, “Üniversitemiz, sahip olduğu 10 enstitü, 18 fakülte, 2 yüksekokul, 1 konservatuvar, 6 meslek yüksekokulu, ikisi araştırma uygulama hastanesi olmak üzere; toplamda 50’nin üzerinde eğitim birimi, uygulama ve araştırma merkezini bünyesinde barındırıyor. DEÜ, bilimsel araştırma ve yükseköğretim kurumu görevini, nitelikli eğitim ve kamusal yarar anlayışı ile sürdürmektedir. Geleceğin mimarı olacak olan gençlerimize ve onları meslek hayatlarına en donanımlı şekilde hazırlamak için özveriyle çalışan hocalarımıza teşekkür ediyor; hep birlikte DEÜ markasını daha iyi noktalara taşıyacağımızın bir kez daha altını çizmek istiyorum” ifadelerinde bulundu.

SCIMAGO INSTITUTIONS RANKINGS NEDİR?

SCImago University Rankings, dünya genelindeki üniversitelerin sosyal ve bilimsel etki alanını, geliştirdiği inovatif faaliyetleri ile yenilikçiliğini ölçen bir sıralama sistemidir. SCImago University Rankings’in yapılma amacı üniversitelerin araştırma, inovasyon ve toplumsal etki açısından performansını ölçerek, üniversiteler hakkında genel bir fikir vermektir.

SCImago University Rankings’in, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yükseköğretim kuruluşlarının akademik performanslarına yönelik değerlendirmesi, bu ülkelerdeki üniversitelerin uluslararası alanda tanınırlığını artırması açısından oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar