İLAHİYATÇILARIN MEZUNİYET HEYECANI

2.711

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni’nde konuşan DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, mezunlara seslenerek, “Bundan sonra sizlere düşen görev; bu kutlu bilgilerinizi derinleştirmek; olaylara vicdani değerlerinizle hakim olmak ve insanın yaratılışındaki gerçekleri bilmeyenlere aktarmak olacaktır” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi’ndeki eğitimlerini başarıyla tamamlayan ilahiyatçılar, fakülte binası konferans salonunda düzenlenen 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni ile diplomalarını aldılar. Öğrenci aileleri ve yakınlarının da yoğun ilgi gösterdiği programda Kur’an-ı Kerim tilaveti, şiir ve müzik dinletisi katılımcılardan beğeni alırken; fakültede dereceye giren üç öğrenciye plaketleri verildi.

İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hakkı Şah Yasdıman, bölüm başkanları, akademik ve idari personelin de hazır bulunduğu programda konuşan DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, hayatın muhteviyatına vakıf olmanın kâmil olma yolunda insanı ilime yaklaştıracağını söyledi. Bunun çok önemli olduğunu kaydeden Çelik, “Bu öyle bir güçtür ki, insanın manevi zenginliğini Yüce Mevla’mızın yarattığı her bir varlıkla büyütür, onu güçlendirir. Bizleri Rabbimize daha da yaklaştırır; insan olma vasfıyla bütünler, var olma nedenini anlamlandırır. İnsanoğlunun fıtratı da nesilden nesile kendisini aktaran ilim ile şekillenir” diye konuştu.

İlime sırtını dönmenin önce niyeti bozar sonra kişiyi gerçeklerden uzaklaştıracağını vurgulayan Çelik, “Halbuki Kur’an-ı Kerimi ilim ile anlamak rabbimizin emirlerini, akıl ve manayla bütünleştirmenin en faziletli yoludur. Bu yolda; Peygamber Efendimiz Sallallahü Aleyhi Vesellem’in hayatı ve hadisleri de bizlere yol gösterir; bizlere ışık tutar.  Evrenin muhteşem mekanizmasını çözmek; ilim ile gökyüzüne bakan er kişiyi karınca yuvasındaki düzeni anlamaya sev eder. O kadar küçük bir varlıktan yaratılışın hakikatini anlamak; işte o vakıf olmanın, ilim ile dolmanın, hak yolunda iman etmenin en güzel sonucudur” dedi.

VİCDANİ DEĞER VURGUSU

Konuşmasında mezunlardan beklentilerini de açıklayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yükseköğretim hayatınızın bu aşamasını tamamlayan sizler, sahip olduğunuz bilgilerle mantık ve maneviyatın bir arada olabileceğini gördünüz. Bundan sonra sizlere düşen görev; bu kutlu bilgilerinizi derinleştirmek; olaylara vicdani değerlerinizle hakim olmak ve insanın yaratılışındaki gerçekleri bilmeyenlere aktarmak olacaktır.”

DEĞERLERİNİZİ UNUTMAYIN

Programda konuşan İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hakkı Şah Yasdıman ise milli ve manevi değerlere dikkat çekerek, “Sizler ilahiyatçı basiretiyle hareket etmek ve bu ülkeyi bizlere teslim etmek uğruna toprağın bağrına düşen Allah, vatan, millet ve bayrak aşığı şehitlerimizi asla unutmamalısınız. Gazilerimizi asla unutmamalısınız. Onların yaptıkları fedakârlıkları aklınızdan çıkarmamalı; kutsallarımıza sahip çıkma konusunda tereddüt göstermemelisiniz” ifadesinde bulundu. Konuşmaların ardından öğrenciler, diplomalarını beş yıl boyunca eğitim gördükleri hocalarından aldılar.

İlgili Yazılar