ONKOLOJİ TEDAVİSİ GÖREN MİNİKLER DEÜ’DE GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

609

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde tedavi gören çocuklarla bir araya gelerek bayram sevinçlerine ortak oldu. Miniklere, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinin çocuk gelişimine uygun olarak hazırladığı el yapımı antibakteriyel eğitici oyuncakları hediye eden Rektör Hotar, “Hastanemizde misafir ettiğimiz evlatlarımız sağlıklarına kavuşana dek, onların ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde tedavi gören çocuklar, çifte bayram sevinci yaşadı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi’nde yer alan meyve bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte onkoloji tedavisi gören çocuklar, Ramazan Bayramı öncesinde ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında gönüllerince eğlendi. Etkinlik öncesinde Onkoloji Bölümü’nün minik misafirlerini ziyaret eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinin çocuk gelişimine uygun olarak hazırladığı el yapımı antibakteriyel eğitici oyuncakları vererek, onlarla bol bol sohbet etti. Daha sonra DEÜ Üst Yönetimi, akademisyenler ve idari personelin de katılımıyla Onkoloji Bölümü’nde tedavi gören çocuklarla ve aileleriyle meyve bahçesinde yer alan etkinlik alanında bir araya gelen Rektör Hotar, tedavi süreci devam eden miniklerin bayram sevincine ortak oldu.

İMKÂNLARIMIZI SEFERBER ETTİK

Hastane yetkililerinden onkoloji servisinde tedavi gören çocukların durumu hakkında bilgi alan Rektör Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin onkoloji alanında hastalara şifa dağıttığını ve bilimsel çalışmalara öncülük ettiğini ifade ederek, “Kamusal sorumluluklarımız çerçevesinde verdiğimiz bilimsel hizmetlerin yanında çocuklarımızın daha konforlu bir tedavi süreci geçirmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Minik misafirlerimizin tedavileri uzun sürdüğü için biraz canları sıkılabiliyor. Bu nedenle evlatlarımıza yönelik moral etkinlikleri büyük önem taşıyor. Çocuklarımızın mutlu olması, iyileşme süreçlerine de olumlu yansıyor” dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak tedavi süreci devam eden çocukların ve ailelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirten Rektör Hotar, “Çocuklarımızın mutluluğu bizim için her şeyden daha fazla önem taşıyor. Hastanemizde misafir ettiğimiz evlatlarımız sağlıklarına kavuşana dek, onların ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nün her türlü onkoloji ve hematoloji hastasına hizmet verdiğini söyleyen Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nur Olgun ise, “Burası, ileri evre olgularda kötü giden bir tümörün protokol merkezi olma görevini de üstleniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren tedavilerde burada uygulanıyor ve Türkiye’nin her yerinden hastalara hizmet veriliyor. Burada bila bedel yaptığımız moleküler testleri Rektörlüğümüz destekliyor. Rektör Hocamız Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’a enstitümüze ve etkinliğimize sağladığı katkılar için teşekkür ediyoruz. Umarım çocuklarımız çok iyi günler görür” dedi.

EĞİTİCİ OYUNCUKLAR ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Etkinlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Üyeleri Doç. Selda Kozbekçi Ayranpınar, Doç. Gülcan Batur ve Doç. Sadık Tumay tarafından hazırlanan el yapımı antibakteriyel eğitici oyuncaklar, onkoloji tedavisi gören çocuklarla buluşturuldu. ‘Sürdürülebilirlik Bilinciyle Bez Bebek ve Eğitici Oyuncak Projesi’ kapsamında hazırlanan bebekler, üretim ve kullanım fazlası organik pamuktan oluşturuldu. Toksit madde içermeyen anti alerjik kumaşlardan çocuk gelişimine uygun olarak tasarlanan oyuncukların hazırlanmasında DEÜ Onkoloji Enstitüsü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Emre Çeçen de katkı sağladı.‘Sürdürülebilirlik Bilinciyle Bez Bebek ve Eğitici Oyuncak Projesi’nin Avrupa Birliği projesine dönüştürülmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar