TÜRKİYE’NİN SAĞLIKTAKİ GÜCÜ VE POTANSİYELİ KONUŞULDU

1.741

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, MÜSİAD Sağlık Kurulu tarafından İzmir’de gerçekleştirilen “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” konulu istişare toplantısına katıldı. Çelik, sağlık sektörü ve ihtiyaçlarının tüm detaylarıyla irdelendiği toplantıda üniversitelerin üzerine düşen görevleri ajandalarına kaydettiklerini ifade etti.

MÜSİAD Sağlık Kurulu’nun İzmir’de bir otelde düzenlediği “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” istişare toplantısına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Dokuz Eylül Üniversitesi (D) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile sektör temsilcileri katıldı.

YERLİ İLAÇ MARKASI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, yaptığı konuşmada, sağlık alanının önemine dikkat çekerek, 2002 yılından bu yana AK Parti Hükümeti’nin bu alanda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade etti. Sağlığa erişim noktasında vatandaşların yaşadığı sıkıntıların giderildiğini anlatan Dağ, hastanelerin fiziki yapıları ve personel sayılarında büyük iyileştirmelerin yapıldığını kaydetti. Sağlık alanında çalışmaların devam ettiğini anlatan Dağ, “İlaç sanayinde artık kendi markamızı oluşturacak, kendi ürünümüzü üretecek bir duruma geçmemiz lazım. Bunun için de kimya alanında ve ilaç sanayi alanında çalışan iş adamlarının ciddi anlamda bir çalışma içerisinde olması lazım. İkinci önemli nokta da sağlık turizmi.” dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da devletin sağlık alanında vatandaşının doğumundan ölümüne kadar başka ülkelerde verilmeyen hizmeti verdiğini belirterek, bunun sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. 

SAĞLIKTA TÜRKİYE’YE GÜVEN ARTTI

Türkiye’nin sağlıkta kaydettiği aşamalar sonrası kendi vatandaşlarının taleplerini karşılamanın ötesine geçerek dünyanın birçok noktasından hasta kabul eder bir konuma geldiğini aktaran MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, “Sağlık turizmi başlığı altında değerlendirilen bu alanda Türkiye, ciddi bir potansiyel barındırıyor. Önümüzdeki süreçte, hâlihazırda ülkemizde verilen sağlık hizmetlerine yabancı hastalar tarafından artan güveni iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz. Çünkü artık sağlık da ülkelerin rekabet ettiği stratejik bir alan haline gelmiştir. Türkiye’nin elinde bulundurduğu sağlık çalışanı kalitesi ve ileri teknolojiye sahip donanımlı sağlık kuruluşlarıyla, kısa zamanda bu değişen rekabet ortamında söz sahibi ülkelerden biri olacağına inanıyoruz.” dedi. 

ASELSAN SAĞLIK ALANINDA

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bekar, savunma sanayisinde büyük başarı gösteren kurumun, sağlık alanında da çalışma kararı aldığını hatırlatarak, ASELSAN’ın sağlık sektöründe rakip değil, bir kaldıraç görevi üstleneceğini vurguladı. Bekar, “5 bin ASELSAN personeli olarak bu alanda da elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz. Ekonomik bağımsızlığımızı kazanmamız için savunmada gösterdiğimiz başarıyı sağlıkta da göstermemiz gerekiyor. Türkiye’de sağlık harcamalarının, savunma harcamalarına oranla 2 kat fazla olduğunu biliyorum. Bu bize sağlık ve medikal endüstrisinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK SEKTÖRÜ TÜM DETAYLARIYLA İRDELENDİ

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, gerçekleştirilen toplantıyı DEÜ Haber portalı muhabirine değerlendirdi. Çelik, “Toplantıda sağlık alanı her yönüyle ele alındı. Biz de Üniversite olarak bu alana yapmamız gereken katkıyı değerlendirdik. Sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu insan faktörü, lojistik destek, dengeli sağlık harcamaları, sağlık bütçesi, mega şehir hastane projeleri, yeni sağlık teknolojileri, sağlık endüstrileri, pazarlanabilir ürünler, yazılımlar ve kamunun vatandaşlara daha kaliteli hizmet verebilmek adına özel sektörle yaptığı uzun vadeli işbirliği anlamına gelen üniversitelerde sağlık PPP (Public Private Partnership) bölümlerinin açılması, master programları, entegre sağlık kampüsleri gibi başlıklar oldukça detaylı şekilde irdelendi. Biz de üniversitelere düşen sorumlulukları ajandamıza kaydettik.” diye konuştu.

İlgili Yazılar