DEÜ, COVID-19’a İlişkin Bilgileri Sanal Ortama Taşıdı

2.039

COVID-19 ile mücadelede etkin ve hızlı çözümler üreten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), örnek bir çalışmaya daha imza attı. Üniversite bünyesinde hazırlanan ‘covid19.deu.edu.tr’ adlı internet sitesi ile virüs ve salgına ilişkin doğru ve güncel bilgilerin paylaşıldığı bir platform oluşturduklarını açıklayan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bilgi kirliliğinin yaşandığı internet ortamında vatandaşlarımızın ve mensuplarımızın güncel ve güvenilir bilgiye ulaşılmalarını hedefledik. Gelecekte yapılacak çalışmalara referans da olacak bu platformu, sürekli geliştirerek konuyla ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturacağız” dedi.

Küresel COVID-19 salgını ile mücadelede kamuoyunu aydınlatacak, bilgi kirliliğini önleyecek, farkındalık oluşturacak ve araştırmacılara referans teşkil edecek yeni bir projeyi hayata geçiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), kurum bünyesinde hazırlanan ‘covid19.deu.edu.tr’ adlı internet sitesini erişime açtı. Virüs ve salgına ilişkin kurum içi faaliyetlerin yanı sıra kurum dışı paydaşların çalışmalarına da yer verilen sitede, COVID-19’dan korunma yöntemlerinden istatistiklere; güncel bilgilerden kurumsal duyurulara kadar farklı konularda içerikler yer aldı.

Birey ve toplum hayatını orta ve uzun vadede etkileyecek COVID-19 ile ilgili kalıcı bir çalışma yapmanın önemli bir ihtiyacı karşılayacağını ifade eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, gerek kamuoyunun gerekse üniversite mensuplarının hızlı şekilde bilgiye ulaşmasının gerekli olduğunu söyledi.

Bu noktada ‘covid19.deu.edu.tr’ adlı internet sitesinde yapılan paylaşımların sanal dünyada vatandaşlar ve üniversite mensupları için doğru ve güncel bir kaynak teşkil edeceğini vurgulayan Rektör Hotar, “Bölgesel hizmet sunan Araştırma ve Uygulama Hastanemizde, kamusal sorumluluklarımızı sağlık çalışanlarımızın takdir ettiğimiz gayretleri ile yerine getiriyoruz. Bu konuda zaten bir sıkıntımız bulunmuyor. Üniversitemizin diğer birimleri de koordineli şekilde bu mücadeleye destek olmaya özen gösteriyorlar. Geldiğimiz noktada ise virüs ve salgına ilişkin bilgileri geniş kitlelere ulaştırmak ve konuya ilişkin soru işaretlerini gidermek amacıyla YÖK’ün de bilgisi dahilinde bu projeyi hayata geçirdik. Böylece sitemiz ortaya çıkmış oldu” dedi.

SÜREKLİ GÜNCELLENECEK

Mevcut siteyi aşama aşama zenginleştirmeyi planladıklarını da kaydeden Rektör Hotar, “Kaynağı bulunmayan söylemler bu mücadeleye zarar veriyor. O yüzden vatandaşlarımızın ve mensuplarımızın etkili, hızlı, güvenilir ve doğru bilgiye ulaşmasını arzuluyoruz. Bu noktada sitede güncel bilgilere yer veriyoruz. Şu anda hastanemizdeki mevcut hasta sayısını ve durumu da paylaştık. Yine Sağlık Bakanlığımız ile Türk Kızılay’ın virüse ilişkin broşür ve görsellerine yer verdik. Önümüzdeki süreçte ülkemizde ve uluslararası camiada konuya ilişkin gelişmelerin sitede bulunmasını sağlayacağız” diye konuştu.

REFERANS TEŞKİL EDECEK

Araştırmacılar için internet sitesinin ciddi bir kaynağa dönüşeceğini de aktaran Rektör Hotar, “Bu paylaşım platformu gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara veya vatandaşlarımıza veri tabanı ve referans noktası teşkil edecek şekilde tasarlandı. Dolayısıyla COVID-19 ile ilgili üniversitemizle ilgili yazılı ve görsel materyalleri, konferans ve etkinlikleri burada bir araya getireceğiz. Evlatlarımızı küçük yaşta salgın hastalıklar ve virüs konusunda aydınlatmak amacıyla çok özel bir içeriği de sitemizde yer verdik. Böylece çocuklarımızın bu konudaki duyarlılığını artıracağız” ifadesinde bulundu.

İlgili Yazılar