DEÜ’den Covıd-19 Bulaşı Riskini Ortadan Kaldıracak Proje

1.699

Dokuz Eylül Üniversitesi, tüm dünyayı saran COVID-19 pandemisinde virüsün yayılımını azaltacak önemli bir proje başlattı. Virüsün insandan insana kolayca bulaşması nedeniyle çözüm arayan bilim insanları, kullanılan eldiven ve maskelerin hızlı şekilde virüsten arındırılması ve bertaraf edilmesi amacıyla özel konteynerler hazırladı. Önümüzdeki günlerde DEÜ Uygulama Araştırma Hastanesi ve DEÜ’nün halka açık hizmet alanlarına konulacak olan Ultraviyole (UV) donanımlı konteynerler, eldiven ve maskelerdeki COVID-19 virüsünü dakikalar içerisinde inaktif hale getirecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Atık Yönetimi konusunda Türkiye’ye örnek olan Üniversitemiz, COVID-19 Pandemisinin yayılımının önlenmesi amacıyla sağlık personelleri ve bilim insanlarıyla birlikte önemli çalışmalara imza atıyor. Hazırlanan proje ile kullanılan eldiven ve maskeler, içinde virüsü inaktif eden UV içerikli konteynırlara atılacak ve hiçbir bulaşıya olanak verilmeden imha edilecek. Bu projenin, yeni çalışmalara ilham olacağını düşünüyorum” dedi. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Koordinatörlüğü, devlet-özel sektör ortaklığı çerçevesinde, 2 özel firma ile birlikte COVID-19 pandemisinin yayılmasını önlemek amacıyla ortak bir proje başlattı. Sağlık personelleri veya vatandaşların kullandığı maske ve eldivenlerden hastalığın yayılmasının önlenmesi için Ultraviyole ışınlarıyla virüsü yok eden özel donanımlı konteynerler hazırlandı. Hastalığın önüne geçilmesi için atık yönetiminin önemini vurgulayan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün sahip olduğu çevre yönetimi tecrübesiyle yeni projeler üretildiğini kaydetti.

Normalleşme sürecinin, hastalığın yayılımının kontrolü ile hızlanacağını anlatan Rektör Hotar, “Atık yönetimin önemi, COVID-19 pandemisinin ardından bir kez daha ortaya çıkmıştır. Kullanım sonrası herkesin ulaşabileceği, açıktaki çöp kutularına atılan enfekte olmuş bulaş kaynağı olan maskeler çok ciddi bir risk oluşturmaktadır. Alınan tedbirlerle normal yaşama adım adım ilerlediğimiz şu günlerde, kullanılmış maske, eldiven ve benzeri ürünlerin doğru şekilde bertaraf edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu süreçte Dokuz Eylül Üniversitesi olarak bir çalışma başlatarak, içerisinde atıldığında dakikalarla ölçülebilecek sürede UV ışınlarıyla virüsü etkisizleştiren konteynerler üretmeye başladık. Çok kısa bir süre sonra Üniversite hastanemizde, ardından halka açık alanlarımızda bu konteynerleri kullanacağız” dedi.

 

SÜREÇ OLUMLU İLERLİYOR

COVID-19 virüsünün pandemi olarak ilan edilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemlere Dokuz Eylül Üniversitesi olarak hassasiyetle katkı sağladıklarını ifade eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizi Mart ayından bu yana etkileyen COVID-19 pandemisi, güçlü sağlık alt yapımız ve zamanında alınan tedbirler sayesinde kısa sürede kontrol altına alınmıştır. Ancak dünyadaki örneklerinde de görüldüğü gibi ikinci dalga ile salgının tekrar toplumda hızlıca yayılması en büyük risk olarak gözükmektedir. Hem sağlık sistemleri hem de ekonomik olarak ülkelerin ciddi kalıcı ve derinden sarsılmasına neden olan bu salgın sürecinde tekrar aynı noktaya dönüşü önlemek adına sosyal mesafenin korunması ve maske kullanılması gerekmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak salgının yayılımının önlenmesi amacıyla projelerimiz hız kesmeden devam edecek. Bu süreçte emek veren tüm Dokuz Eylül çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

 

YAYILIMIN HIZINI AZALTACAK

Çevre Koordinatörü Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp de, COVID-19 pandemisinin insana solunum yolu ile bulaştığını ifade ederek, “Damlacık enfeksiyonu ile vücuda giren virüsler, enfeksiyon yapabilirler. Bu ciddi risk kaynağı başta maske gibi doğrudan bulaş kaynakları ile oluşabilmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Koordinatörlüğü’nün, alanında uzman firmalarımızla ortak yürüttüğü bu proje, virüsün yayılma hızının azaltılması açısından büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar