DEÜ TÜRK MUTFAĞINI DÜNYAYA TANITACAK

2.792

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda yapımı tamamlanan Yemek Laboratuvarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, laboratuvarda yapılan çalışmalarla Türk mutfağının dünyaya tanıtılacağını söyledi. Laboratuvarı gezerek bilgi alan Çelik, önlük takarak şef mutfağının başına geçti, ızgarada yemek pişirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda uygulamalı derslerin gerçekleştirileceği Yemek Laboratuvarı, DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik’in katıldığı törenle açıldı. Sıcak yemekler ve pastane olmak üzere iki bölümden oluşan laboratuvarda, aynı anda yaklaşık 40 öğrencinin uygulamaları derslere katılabileceği kaydedildi. Laboratuvara kurulan ses sistemiyle öğrencilerin dersi dinlemesi kolaylaştırılırken, şefin çalışma tezgâhına kurulan kamerayla alınan kayıt sayesinde dersler sonradan erişilebilir hale getiriliyor.

TÜRK MUTFAĞI DÜNYAYA TANITILACAK

DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, laboratuvarda sadece eğitim verilmeyeceğini, aynı zamanda araştırma faaliyetlerinin de gerçekleştirileceğini belirterek, “Biz mutfağımızı etkili şekilde kullanacağız. Türk mutfağı ile ilgili çalışmalar yapıp dünyaya tanıtacağız. Öğrencilerimiz burada tam donanımlı olarak yetiştirilecekler. Dersi kaçıran öğrencinin ya da dersi yeniden izlemek isteyen öğrencinin ulaşabileceği kayıtlar alıyoruz. Böylece bir bakıma laboratuvarın duvarlarını kırmış oluyoruz. Bunun yanında ileride burada yemek programları, çalışma atölyeleri yapacağız. Bu laboratuvarın imkânlarını sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Konuşmasının ardından mutfağı gezerek bilgi alan Prof. Dr. Erdal Çelik, önlük takarak şef mutfağının başına geçti. Çelik’in pişirdiği yemekler açılışa katılanlara ikram edildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Nilüfer Koçak ise “Laboratuvarın oluşturulmasında emek verenlere ve desteğini bizden esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Erdal Çelik’e teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz bu laboratuvar ile sektöre daha hazır halde mezun olacaklar. Bu uygulama laboratuvarında araştırma faaliyetleri de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

SPONSORLAR MALİYETİ DÜŞÜRDÜ

Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Turgay Bucak, laboratuvarın yaklaşık 500 bin liraya mal olduğunu belirterek, “Maliyetin tamamını üniversitenin karşılamasını beklemek yanlış olurdu. Sponsorların desteğini alarak maliyeti 150 bin liraya kadar düşürdük. Burada öğrencilerimiz teorik bilgilerini uygulamalar yaparak pekiştirecekler. Bunun için her öğrencinin kendi mutfak setinde çalışmasını sağladık. Fırınlar, ocaklar, derin dondurucular, tezgâhlar ve mutfak aletleri gibi modern donanımlı mutfaklarda deneyim kazanarak sektörde karşılacakları profesyonel ve güncel işleyişlere hazırlanmış olacaklar” dedi.

Açılışın ardından DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, laboratuvarın yapımında emek veren Yrd. Doç. Dr. Turgay Bucak ve Yüksek Okul Sekreteri Ferdağ Öztürk’e plaket verdi.

İlgili Yazılar