DEÜ VETERİNER FAKÜLTESİ’NDEN ULUSLARARASI TOPLANTI

593

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) öncülüğünde Kagoshima Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımıyla uluslararası boyutta düzenlenen çevrimiçi etkinlikte; süt sığırcılığında ekonomik kayıplara neden olan mastitis hastalığı konuşuldu. DEÜ Veteriner Fakültesi’nin de bulunduğu Kiraz ilçesinde ve Küçük Menderes Havzası’ndaki süt üretimindeki kayıpların önüne geçecek bilimsel etkinliğin açılış konuşmasını DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Veteriner Fakültesi öncülüğünde Japonya’nın Kagoshima Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımlarıyla uluslararası düzeyde gerçekleştirilen çevrimçi toplantıda; hayvancılık sektöründe yaşanan kayıpların önüne geçecek çalışmalar bilimsel bir bakış açısıyla ele alındı. Süt sığırcılığında ekonomik kayıplara neden olan mastitis hastalığı ile ilgili son gelişmelerin paylaşıldığı toplantıda ayrıca, köpeklerde görülen tümöral vakalara yönelik çalışmalar da paylaşıldı.

Çevrimiçi toplantının açılış konuşmasını yapan ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İzmir’e kazandırdığı DEÜ Veteriner Fakültesi’yle hayvan ve çevre sağlığı konularında çok önemli bir görev üstlendiğini belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, hayvanların yaşam haklarına ve hayvancılık sektörünün sağlıklı şekilde gelişmesine önem veriyoruz. Bu düşüncemizin ve gayretlerimizin sonucu olarak, güzel İzmirimizin ilk Veteriner Fakültesini Kiraz İlçesinde kurduk ve 2019 yılı itibariyle öğretim ve araştırma faaliyetlerimize başladık. Yerelde kalkınmanın bilim ve alanında uzman kişiler ile olacağına inandığımızdan üniversite olarak, veteriner hekimlik eğitiminin uluslararası standartlarda olmasına özen gösterdik; hayvancılık sektörünün beklentilerine ve taleplerine önem verdik” dedi.

JAPON ÜNİVERSİTELERİNE İŞBİRLİĞİ DAVETİ

Küresel koronavirüs pandemisinin getirdiği olumsuz şartlara rağmen, DEÜ Veteriner Fakültesi’ndeki çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirten Rektör Hotar, “Bu kapsamda Temel Bilimler ve Klinik Öncesi Bilimler Laboratuvarı’nı kurduk; buzağı ölümlerinin önlenmesine yönelik araştırma ve aşılama projelerini destekledik. Halk sağlığına önem veren fakültemizde; ihtiyaç duyulan konularda akademik çalışmalar yürütmeye ve kamuoyunu aydınlatıcı bilimsel etkinlikler düzenlemeye de dikkat ettik. Bay Miura’nın katıldığı bu programı, veterinerlik konusunda akademik bilgi paylaşımının yapılacağı ve yeni işbirliklerine zemin hazırlanacak bir platform olarak görüyoruz. Biz, hem Japonya’yı hem de Japon toplumunu seven bir ülkeyiz. Dolayısıyla üniversite olarak, Kagosima Üniversitesi ile ortak hedefler inşa etmeye de hazırız” diye konuştu.

SÜT VERİMİNE ÖZEL ÖNEM

Açılış konuşmalarının ardından Dr. Zeynep Semen moderatörlüğünde gerçekleştirilen çevrimiçi toplantının sunum bölümüne geçildi. DEÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Bulut,  DEÜ Veteriner Fakültesi’nin bulunduğu Kiraz ilçesi ve Küçük Menderes havzasındaki hayvancılık işletmelerinin yoğunluğu nedeniyle süt verimini etkileyen mastitis çalışmalarının bölge için çok önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Naoki Miura ise köpeklerde görülen tümöral vakalar ve süt sığırcılığında ekonomik açıdan kayıplara neden olan mastitis ile ilişkilendirilmiş RNA’ların tanı ve prognozdaki önemi üzerinde durarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Miura, Kagosima Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi arasında ortak gerçekleştirilebilecek işbirliği faaliyetlerinden memnuniyet duyacağını belirtti. Toplantı sonunda, iki kurumun birlikte gerçekleştirebileceği araştırma projeleri ile öğrenci ve araştırmacı değişim programları hakkında görüşmeler yapıldı.

 

İlgili Yazılar