DOKUZ EYLÜL VE BUCA KAYMAYAKAMLIĞINDAN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

623

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile Buca Kaymakamlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, DEÜ Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda okuyan öğrencilere yönelik eğitimler ve sosyal projeler gerçekleştirecek. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, projenin hayırlı olmasını dileyerek, “Üniversitemizin faaliyetlerinden sadece öğrencilerimizin değil, bulunduğumuz şehrin hatta tüm insanlığın faydalanmasını istiyor; bütün çalışmalarımızı üniversitemizin toplumla daha çok bütünleşeceği şekilde yürütüyoruz” diye konuştu.

Eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini aralıksız sürdüren Türkiye’nin köklü kurumu Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), toplumsal katkı sağlayan çalışmalarına da devam ediyor. Bu kapsamda, Buca Kaymakamlığı ile işbirliği protokolü imzalayan Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda okuyan öğrencilere yönelik eğitimler ve sosyal projeler gerçekleştirecek. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ve Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer’in imzaladığı protokolle DEÜ’lü öğrenciler, Buca’da Milli Eğitime bağlı okullarda okuyan çocuklarla bir araya gelecek.

Protokol töreninde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, her zaman yakın ilişki içerisinde oldukları Buca Kaymakamlığı ile var olan işbirliklerini geliştirmekten mutluluktan duyduklarını söyledi. Buca’da üç yerleşkelerinin bulunduğunu ve DEÜ’lü öğrencilerin ilçede yoğun olarak yaşadığını ifade eden Rektör Hotar, “Buca Kaymakamlığı ile yaptığımız protokolle ilçe sınırlarında yer alan Milli Eğitime bağlı okullarda eğitime ve toplumsal katkıya yönelik faaliyetler gerçekleştireceğiz. Üniversitemizin, hocalarımızın ve öğrencilerimizin katkısıyla Buca’da okuyan çocukları birçok etkinlik ve bilimsel faaliyetle buluşturacağız. Üniversitemizin faaliyetlerinden sadece öğrencilerimizin değil, bulunduğumuz şehrin hatta tüm insanlığın faydalanmasını istiyor; bütün çalışmalarımızı üniversitemizin toplumla daha çok bütünleşeceği şekilde yürütüyoruz. Üniversitemizin temel görevleri arasında yer alan toplumsal katkıyı, yürüttüğümüz faaliyetlerin merkezine koyuyoruz. Bakanlıklarımız, kaymakamlıklarımız ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla protokoller imzalıyoruz. Burada imzaladığımız protokolün de üniversitemize ve Buca ilçemize hayırlı olmasını diliyor; destekleriyle her zaman bizlerin yanında olan Buca Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer’e ve protokolün hayata geçirilmesinde emek veren mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Buca Kaymakamlığı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi ile sürekli temas halinde olduklarını söyleyen Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ise, “Buca, 520 bin nüfusuyla İzmir’in en kalabalık ilçesi konumunda yer alıyor. Üniversite dışında, sanayi siteler, sebze meyve hali gibi unsurların yer aldığı Buca’da günlük olarak yaklaşık 700 bin kişilik hareketlilik oluyor. Yaklaşık 80 bin civarında da öğrencimiz bulunuyor. Biz DEÜ’den hocalarımızla sürekli görüşüyoruz ve bizlerden desteklerini esirgemiyorlar. Biz de her zaman Dokuz Eylül Üniversitemizin yanındayız. Protokole emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROTOKOL NEYİ KAPSIYOR?

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Buca Kaymakamlığı arasında imzalanan protokol geniş bir alanı kapsıyor. İşbirliği projesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden eğitimciler, artırılmış/sanal/karma gerçeklik, oyunlaştırma, proje tabanlı uygulamalar, argümantasyon, sergi ve gösteriler, e-öğrenme uygulamaları ve yaratıcı drama gibi konularda bilgilendirici faaliyetler yürütecek. DEÜ’lü öğrenciler ise, Bilim Şenliği atölyelerinde Buca’da okuyan çocuklarla bir araya gelecek. Protokol kapsamında ayrıca,  Buca ilçesinde yaşayan dezavantajlı kişiler, aileler ve kurumsal nüfusa yönelik farkındalık, bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Protokol ile DEÜ öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinçlerinin artırılması ve topluma hizmet kapsamındaki çalışmalara katılımlarının teşvik edilmesi de hedefleniyor.

İlgili Yazılar